Kolejna edycja akcji "Las Młodej Łodzi" na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Na początku października 2022 r. odbyła się kolejna akcja pn. "Las Młodej Łodzi", w ramach której chętni rodzice dzieci mogli zasadzić pamiątkowe drzewko: dla chłopców dęby, a dla dziewczynek lipy. Od 2017r., kiedy obyła się pierwsza taka edycja posadzono już ponad 400 drzew, głównie w uroczysku Lublinek. Tej jesieni zaś sadzenie odbyło się w pobliżu Lasu Łagiewnickiego, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, a zainteresowanie inicjatywą z roku na rok zwiększa się.

Polski zwyczaj sadzenia drzewa z okazji narodzin dziecka sięga jeszcze średniowiecza. Według wierzeń Słowian drzewa stanowiły  połączenie świata ludzkiego ze światem bogów. Dla przykładu dąb był utożsamiany z najwyższym bogiem słowiańskim – Perkunem, a przez to symbolizował m.in. siłę i płodność, lipa z kolei miała przynosić szczęście i bezpieczeństwo. Średniowieczne źródła podają również, że posadzone w dniu narodzin dziecka drzewo miało stać się duchowym bliźniakiem noworodka i przelać na niego część z mistycznych właściwości, które im przypisywano. Zwyczaj ten w różnych formach był bardzo powszechny wśród wszystkich Słowian, np. Słowianie południowi w tym Serbowie i Chorwaci częściej sadzili drzewa owocowe w szczególności jabłonie. Słowianie wschodni - Rusini - dęby i brzozy. Plemiona germańskie upodobały sobie w szczególności dęby i lipy.

Podobne wierzenia odnajdziemy także wcześniej, np. w starożytnej Italii gdzie Rzymianie obrzucali nowożeńców orzechami, które później sadzono wraz z narodzinami potomka, w Talmudzie Babilońskim za to przeczytamy o tradycji sadzenia dla chłopca – drzewka cedru, a dla dziewczynki – sosny czy akacji.  Dopiero rozpowszechnienie się wiary chrześcijańskiej w Europie zmarginalizowało ten obrządek finalnie pozbawiając go cech religijnych.

Obecnie trend ten wraca za sprawą rosnącego znaczenia ochrony środowiska naturalnego - za sprawą akcji ,,Size of Wales” posadzono w Ugandzie ponad 15 milionów drzew. W 2019 r. w Danii ruszył z kolei startup „BornGreen” promujący sadzenie drzew jako idealnego prezentu mającego zaprocentować w przyszłości. Warta uwagi jest również akcja „Saving The Amazon”, która pozwala na symboliczny zakup i zasadzenie drzewa, które przyczyni się do zwiększenia obszaru puszczy amazońskiej.

las mlodej lodzi 10 2022

Tekst: L. Janko

Zdjęcie: z zasobów Urzędu Miasta Łodzi