Naukowcy znad Pilicy (9) Jerzy Sosnowski

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Pana Jerzego poznałem w 1996 roku dzięki Jackowi Taborowi, tuż po utworzeniu Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten człowiek był kopalnią wiedzy o przyrodzie nadpilicza, był świadkiem i uczestnikiem dramatycznej historii Polski XX w. Jerzy Sosnowski rocznik 1926, urodzony w Tomaszowie na „Brzustówce” – żołnierz AK, badacz, przyrodnik, animator kultury Ziemi Tomaszowskiej, wielki orędownik Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, autor wielu publikacji naukowych/popularnonaukowych dotyczących regionu. Od dziecka związany z rzeką Pilicą. Pierwsze pasje naukowe i zainteresowania pojawiły się u Sosnowskiego w przedwojennym harcerstwie - duży wpływ na to miał jego przedwojenny wychowawca Jan Piotr Dekowski (późniejszy etnograf, naukowiec - badacz folkloru nadpilicza).

W czasie II wojny światowej brał czynny udział w walce z okupantem w szeregach AK. Po wojnie więzień Wronek, szykanowany i postponowany przez władze PRL. Po okresie odwilży organizował harcerstwo w Tomaszowie – zakładał drużyny, wybudował dom harcerza. Zorganizował i współtworzył Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim - pozyskał i przygotował ogromnie bogate zbiory i eksponaty przyrodnicze. Przez całe swoje życie prowadził badania ornitologiczne w dolinie Pilicy. W ostatnich latach życia zajął się pionierskimi badaniami mchów i porostów na terenie lasów spalskich. Jego badania naukowe przyczyniły się do powstania Spalskiego Parku Krajobrazowego. W ostatnich latach życia poświęcił się modelarstwu - wykonując makiety/dioramy obiektów kultury materialnej związanej z doliną rzeki Pilicy. Jerzy Sosnowski zmarł w 2006 roku i jest pochowany na cmentarzu w Tomaszowie Mazowieckim (PW).