Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Gorąco zachęcamy do udziału w aukcjach Allegro Łódzkie dla Ciebie na rzecz WOŚP. Wśród nich znajdziecie wycieczki z przewodnikiem do każdego z naszych 7 parków krajobrazowych oraz dodatkowo spotkania ze specjalistami: botanikiem, ornitologiem i chiropterologiem.

W imieniu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego / Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych / Przedborskiego Parku Krajobrazowego zapraszamy na "Zimowe Ptakoliczenie". Jest to cykliczna akcja skierowana do wszystkich, którzy są zainteresowani światem naszych skrzydlatych braci oraz nie straszne im piesze zimowe wycieczki.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Spalski Park Krajobrazowy zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Sulejowski Park Krajobrazowy zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia! 

   Corocznie w trzecią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Śniegu, święto, którego początki sięgają roku 2012. Wówczas w ramach kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej „Bring Children to the Snow” (pol. „Przyprowadźmy dzieci na śnieg”) odbyły się jego pierwsze obchody. Ideą przyświecającą zorganizowaniu akcji była chęć zwiększenia zainteresowania sportami zimowymi zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Plan został wdrożony przez Komendę Powiatową Policji w Zduńskiej Woli na podstawie zgłoszeń mieszkańców o częstych wykroczeniach, do których dochodzi na terenie gminy Zapolice.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 25 stycznia 2025 r.Nieborowie – na terenie Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Aleja Lipowa 35, 99-416 Nieborów).

Odchody zwierząt parzystokopytnych są idealnym środowiskiem do życia i rozmnażania znacznej ilości chrząszczy z rodziny żuków Scarabaeidae. Ponad to kusakowatych Staphylinidae, kałużnicowatych Hydrophilidae i kilku innych których występowanie uzależnione jest od stopnia wilgotności danej materii. Oczywiście niektóre z gatunków występujących w tym specyficznym środowisku można spotkać w środowiskach o zbliżonym charakterze np. pryzmach martwej materii organicznej pochodzenia roślinnego czy kompostach jak i padlinie, ale odchody dużych zwierząt są optymalne. Na terenie ZNPK mamy dość spore stado Konika polskiego które dostarcza znacznej masy odchodów, a te zasiedlane są natychmiast przez liczne osobniki przedstawicieli żukowatych i pozostałych rodzin chrząszczy wymienionych wcześniej. Żuki w sezonie wiosenno – letnim aż do chłodów jesiennych są najbardziej aktywne i wszystkie zasiedlone odchody poddawane są ,,utylizacji” przez liczną armię żuków niestrudzenie przerabiających ten materiał na nawóz spulchniając i nawożąc glebę.

Chociaż o Drypta dentata już było na łamach strony ZPKWŁ warto napisać kilka słów o występowaniu tego gatunku na terenie siedziby Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy gdzie został złowiony w pułapkę ziemną w okresie wiosennym a później wysiany z martwej materii organicznej (kompostownik) w okresie jesiennym.

Po stwierdzeniu tego gatunku wcześniej na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego stanowisko w Moszczenicy jest jeszcze bardziej wysunięte na północ w porównaniu do poprzedniego stwierdzenia.

Ponadto liczne wycieczki terenowe w poszukiwaniu przedstawicieli biegaczowatych Carabidae na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego zaowocowały odkryciem tego gatunku na obrzeżach miejscowości Lubocz w okresie jesiennym.

Krótka informacja dla wszystkich śledzących w kalendarzach różne dni przypisane zwierzakom i nie tylko, np. dzień kotka , pieska, pluszowego misia i inne takie :) Mimo, że jest już po czasie taka krótka informacja.

Dzień 19 listopada został uchwalony Światowym Dniem Muchówki. Uchwalenie tego dnia odbyło się 18 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Relacja z tego wydarzenia znajduje się pod linkiem: https://insektarium.net/artykuly-o-owadach-i-nie-tylko/swiatowy-dzien-muchowki-gdansk-2014/ i jak wszyscy zorientowani w temacie miłośnicy przyrody wiedzą o tej porze roku mucha już raczej nie fruwa (poza kilkoma gatunkami). Spotkanie sekcji Diptera zaowocowało w ciekawe referaty o muchówkach, podczas dyskusji zrodził się pomysł ustalenia Dnia Muchówki , który zaakceptowano jednogłośnie.