Pierwszy Dzień Wiosny – 21.03.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Z utęsknieniem czekamy na cieplejszy czas i pewnie każdy z nas szuka już oznak wiosny. Kilka ostatnich dni pokazało, że wiosna jest już blisko. Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny jak zwykle przypadnie 21 marca – jak co roku, oznacza to jednak, że astronomiczna wiosna 2023 wypadnie w nieco innym terminie.

   Obraz188

   Astronomiczny pierwszy dzień wiosny przypada na moment zrównania się długością dnia i nocy, czyli w równonoc wiosenną. W tym momencie Ziemia znajduje się w punkcie Wagi, zaś Słońce znajduje się w punkcie Barana. W tym roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada 20 marca, więc dzień wcześniej niż w przypadku kalendarzowej. Dzieje się tak, ponieważ ta data jest ruchoma i zależy od momentu zrównania się długości dni i nocy. W tym roku nastąpi to dzień przed terminem kalendarzowym.

   Oprócz wymienionych powyżej dwóch terminów, wyróżnia się także wiosnę meteorologiczną, która rozpoczyna się na 20 dni przed wiosną kalendarzową. W 2023 roku meteorologiczna wiosna zaczęła się 1 marca i potrwa do końca maja.
  Wiosną przyroda budzi się do życia. Dni stają się dłuższe, robi się coraz cieplej. Już tylko nocami zdarzają się przymrozki. Topnieje zalegający gdzieniegdzie śnieg, zwiększa się wilgotność ziemi i powietrza. Wydłużający się dzień i wyższe temperatury wywołują duże zmiany w świecie roślin. W marcu budzą się do życia pierwsze (po leszczynach) drzewa i krzewy. Kiełkują też nasiona roślin jednorocznych. Najwięcej roślin kwitnie jednak późną wiosną. Z zimowego snu budzą się owady stanowiące pożywienie ptaków coraz liczniej powracających z ciepłych krajów. Płazy, np. żaby i ropuchy, zaczynają składać skrzek, z którego rozwiną się nowe osobniki. Ptaki budują gniazda i składają jaja. Wiosna jest dla zwierząt idealną porą do rozrodu, gdyż mają zapewnioną dużą ilość pokarmu.

Wiosną po prostu chce się żyć.

Opr. i zdj. DWB.