Światowy Dzień Wody – 22.03.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

„ Woda ma nieskończoną wartość, ponieważ bez niej nie istnieje życie i nie można jej niczym zastąpić. Wysiłki i koszty poczynione w poszukiwaniu wody poza Ziemią oraz niedawna radość z odnalezienia jej na Księżycu i Marsie są tego przykładem. Szkoda, że tak często uważana jest za coś oczywistego na Ziemi „– wskazuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Obraz177

   W czasie konferencji Szczyt Ziemi w 1992 roku w Rio de Janeiro, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 marca Światowym Dniem Wody. Data ta ma na celu zwrócenie uwagi, jak poważnym problemem na świecie jest niedobór wody.

   Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Tegoroczne hasło to : „PRZYSPIESZENIE ZMIAN” i ma na celu wzmożenie działań w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania.

   Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie a ponad połowa mieszkańców Ziemi będzie zagrożona jej niedoborami. W naszej części świata nie odczuwamy braków ciągłości w dostępie do wody pitnej, ale Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. WHO) alarmuje, że ok. 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody. W krajach Afryki Subsaharyjskiej ponad 60 proc. mieszkańców miast (czyli około 260 mln ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych, co ma bezpośredni wpływ na problemy ze zdrowiem.

Obraz178

 Problem braku wody to efekt zmian klimatycznych i działalności człowieka, które prowadzą do suszy na wielu terenach. Niewielki poziom opadów i utrzymywanie się wysokich temperatur prowadzą do nadmiernego parowania wody z gleby, co skutkuje jej zubożeniem i zmniejszeniem jej bioróżnorodności. Musimy więc zaadoptować się do nowych warunków związanych ze zmianami klimatu (długotrwałymi suszami naprzemiennie występującymi z powodziami) i nauczyć się przechwytywać wodę, kiedy jest jej za dużo, i zatrzymywać ją na czas, kiedy jest jej za mało. Retencja, czyli zatrzymywanie wody w miejscu, gdzie ona spadła i racjonalne gospodarowanie nią, pozwoli nam nie tylko złagodzić, ale nawet w dużym stopniu ograniczyć skutki skrajnych zjawisk hydrologicznych.

   Rób co możesz: od prostego oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie ( zbieranie deszczówki, zbiorniki retencyjne, oczka wodne, łąki kwietne).

Opr. DWB