Noc sów w Moszczenicy - 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W piątkowy wieczór 31 marca 2023 w siedzibie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy zorganizowano kolejną „Noc Sów”. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób zaineresowanych tematem sów.

Marcowe noce to najlepszy czas na obserwację sów, jest to bowiem czas, w którym odbywają się sowie gody, dzięki czemu łatwiej usłyszeć pohukiwania nawołujących się osobników. Piątkowe spotkanie rozpoczęło się prelekcją, podczas której uczestnicy poznali sowy występujące w naszym kraju oraz ciekawe historie związane z tymi nocnymi drapieżnikami.

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego opowiedzieli czym się żywią sowy i gdzie wychowują pisklęta, kiedy polują i jakie są ich zwyczaje. W trakcie pogadanki słuchacze mogli również obejrzeć fotografie poszczególnych gatunków a także na własne oczy zobaczyć pióra sów i prawdziwe sowie wypluwki. Na uczestników czekała również żywa płomykówka, która chętnie pozowała do zdjęć.

Po prezentacji na temat sów występujących w Polsce, uczestnicy wyruszyli na spacer, by nasłuchiwać sowich głosów. Pogoda jednak tego dnia nie sprzyjała nocnym nasłuchom sów, gdyż padał deszcz a jedynym aktywnym ptakiem nocnym była słonka.