Wielki Dzień Pszczół – 08.08.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Idea tego dnia opiera się na przypominaniu, jak ważną rolę pełnią pszczoły w ekosystemie oraz na propagowaniu praktycznych rozwiązań sprzyjającym tym miodnym stworzeniom.

  Na świecie znanych jest ponad 20 tys. gatunków pszczół, największą liczebność i różnorodność gatunkową grupa ta osiąga prawdopodobnie w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, w suchych regionach. W Europie żyje około 2 tys. gatunków , w Polsce notujemy około 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem!.


Obraz9

    Pszczoły to nie tylko miód. Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Do tego dochodzą ptaki i inne zwierzęta, które żywią się nasionami i owocami roślin zapylanych przez pszczoły. Także kwiaty potrzebują pszczół, bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Warto wspomnieć, że pszczoły miodne, w przeciwieństwie do os czy szerszeni, nie są agresywnymi owadami i żądlą jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Agresywne są jedynie pszczoły afrykańskie, które nie występują w naszym klimacie. Spokojne zachowanie, jasny strój i brak ostrych zapachów to najczęstsze rady dla tych, którzy chcą przebywać w pobliżu pszczół.  


Obraz411

Wbrew pozorom bardzo łatwo jest odróżnić pszczołę od osy i znacznie większego od nich, mającego ok 2-2,5 cm szerszenia. Pszczoła jest mniejsza, zdecydowanie bardziej owłosiona i nie ma tak widocznego zwężenia między tułowiem i odwłokiem. Osa jest nieco większa, ma bardzo wyraźne "wcięcie w talii" i charakterystyczne żółto-czarne pasy, podczas gdy pszczoły bywają brązowe lub rude.

Obraz311png

Należy pamiętać, że pszczoły pełnią zasadniczą rolę w produkcji ponad jednej trzeciej żywności. Bez nich zabrakłoby większości warzyw i owoców. Bez zapylaczy w Europie wyginęłoby co najmniej 71 na 100 różnych gatunków roślin, z których człowiek otrzymuje 90% pożywienia.

Opr. i zdj. DWB