Trzydziesta odsłona akcji "Sprzątanie świata - Polska" w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W miniony piątek 15 września wraz ze Szkołą Podstawową w Szynkielowie włączyliśmy się w akcję „Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku w po raz trzydziesty wyruszyliśmy wraz z innymi ochotnikami, by posprzątać najbliższą okolicę – swoją małą ojczyznę. Hasło 30. akcji „Sprzątanie świata łączy ludzi”, w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii.

377814074 1504463147039387 8975795475113467914 n„Sprzątanie świata - Polska" to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, który wywodzi się z Australii. Został on zapoczątkowany przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza w 1989 roku. Pięć lat później, w Polsce akcję oraz pierwszy zorganizowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

„Sprzątanie świata – Polska” jest to swoista lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja w zakresie gospodarki odpadami, inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, a przede wszystkim promowanie dbałości porządek najbliższej okolicy. W naszym kraju od 1994 roku, w trzeci weekend września prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Setki tysięcy wolontariuszy wkłada dużo serca, aby zrobić coś dla naszej planety. Dzieci, młodzież i dorośli – wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, zbierają śmieci, wyszukują i w miarę możliwości usuwają dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy często szereg innych przedsięwzięć. Jest to między innymi zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy, plenery, wystawy, festyny, koncerty, rajdy itp.

Ponadto, „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników biorących udział akcji, jest ona dobrym narzędziem dla samorządów w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom i całej społeczności Szkoły Podstawowej w Szynkielowie za to, że tak chętnie uczestniczą w kolejnych edycjach tej niezwykle ważnej akcji społecznej i bardzo cieszymy się, że wspólnymi siłami posprzątaliśmy fragment Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

E. Fraszczyńska