Pierwszy Dzień Jesieni – 23.09.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Za oknami słońce i ciepło ale jesień już czuć w powietrzu. Pierwszy dzień jesieni to oficjalne zakończenie lata, w tym roku jesień kalendarzowa i astronomiczna przypada na dzień 23 września. Oprócz w/w wyróżniamy jeszcze jesień meteorologiczną, termiczną i fenologiczną.

 Obraz954

Jesień meteorologiczna to czas wyznaczony przez meteorologów i klimatologów. Zawsze trwa ona 3 miesiące, od 1 września do 30 listopada. Jesień meteorologiczna pozwala meteorologom i klimatologom na porównywanie okresów o takiej samej długości oraz prowadzenie statystyk.

   Jesień termiczna, inaczej nazywana klimatyczną obejmuje dni ze średnią dobową temperaturą wynoszącą od 5 do 15 stopni Celsjusza. Nie ma ona konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia. O nastaniu jesieni termicznej mówimy wtedy, gdy średnie dobowe temperatury mieszczą się we wcześniej wymienionym przedziale.

   Jesień fenologiczna. Jej nazwa pochodzi od słowa fenologia, która określa naukę zajmującą się zależnościami pomiędzy zmianami czynników klimatycznych a periodycznymi zjawiskami występującymi w przyrodzie. Do zjawisk tych zaliczamy: kiełkowanie, kwitnienie, owocowanie czy zrzucanie liści u roślin, a także odloty ptaków do cieplejszych krajów czy zapadanie niektórych zwierząt w sen zimowy. W każdej fenologicznej porze roku kwitną, rozwijają swoje liście oraz owocują konkretne rośliny wskaźnikowe charakterystyczne dla tej pory. Tak więc ta pora roku również nie ma konkretnych dat, a jej początek i koniec określany jest przez wystąpienie konkretnych zjawisk w przyrodzie. Zazwyczaj pełnia jesieni fenologicznej przypada na październik. Pora ta może trwać do połowy listopada.

Obraz942

   Cieszmy się kolorami jesieni.

 Opr.,Zdj.DWB.