Zimowe ptaki - Ptakoliczenie 2025

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Na kolejnym cyklicznym ,,Ptakoliczeniu” w Sulejowskim PK w 2025 r., dopisała: frekwencja, ptaki i nietypowa jak na styczeń, wiosenna zmienna pogoda.

Naszą wycieczkę zaczęliśmy na Polance w Sulejowie, na skraju zabytkowego 200 letniego drzewostanu sosnowego, w tzw. starolesie, gdzie powitał nas największy krajowy dzięcioł, dzięcioł czarny, o dziwo już tokujący. W tym miejscu słyszeliśmy inne drobne ptaki śpiewające: sikory, paszkoty, kwiczoły. Następnie nasza marszruta prowadziła przez drągowinę sosnową, jest to typ las który niechętnie zamieszkują ptaki, ze względu na małą różnorodność i młody wiek drzew. Ornitofauna pokazała się w większej liczbie, gdy doszliśmy do rozlewisk w cofce Zalewu Sulejowskiego.

Wzdłuż brzegu zbiornika, który był częściowo zamarznięty, przeszliśmy do delty Luciąży. W tym miejscu ze względu na duże zróżnicowanie siedlisk i płynącą wodę, występowało liczne zgrupowanie różnych gatunków ptaków, przede wszystkich wodnych. Widzieliśmy: krzyżówki 120 szt., gągoły 4 szt., tracze nurogęsi 10 szt., czaple białą i siwą 2 szt., gęgawy 40 szt., perkozki 2 szt., łabędzie nieme 20 szt.

We wspólnej wycieczce uczestniczyli: osoby indywidualne, uczniowie ze szkoły Podstawowej z Przygłowa, seniorzy z MOK w Sulejowie.

Tekst i fot. Zbigniew Kołudzki

Fot.1,2. Gęsi gęgawy.

Fot. 3. Krzyżówki.

Fot.4.Łąbędz niemy.

Fot.5. Perkozek.

Fot. 6. Tracze nurogęsi.

Fot. 7,8,9. Uczestnicy wycieczki ,,Ptakoliczenia” 2025.