Z przyjemnością informujemy o nawiązaniu współpracy z Panią prof. Joanną Augustynowicz z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w tworzeniu kolekcji in vitro różnych gatunków i ekotypów rzęśli (Callitriche sp.) do badań modelowych. Naszym zadaniem było odnalezienie stanowisk tego gatunku na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, pobranie materiału z właściwym opisem miejsca jego pochodzenia oraz przesłanie odpowiednio zabezpieczonych roślin do laboratoriów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
"Rzęśle to powszechne, zimozielone rośliny wodne, często zanurzone, posiadające bardzo wysoką tolerancję na toksyczne pierwiastki metaliczne i mogą być wykorzystane w fitoremediacji zanieczyszczonych systemów wodnych. Rośliny te potrafią tworzyć łączki podwodne (wyglądem przypominające "poduchy"). Na powierzchni wody tworzą rozety szczytowe, gdy zaczynają kwitnąć; kwiaty są bardzo niepozorne i maleńkie. Mogą też występować jako ziemno-wodne. Nie są to rośliny chronione ani inwazyjne. Rosną zarówno w wodach płynących, jak i stojących, a nawet w rowach melioracyjnych."
Z informacji przekazanych przez Panią profesor wynika, że dostarczone przez nas próbki zostały poddane sterylizacji. Z każdego genotypu udało się uzyskać kilka zdrowych, niezakażonych roślin, które zaczynają rosnąć. Mamy nadzieję na pomyślne wyniki badań i wniesienie naszego wkładu do kolekcji in vitro rzęśli z Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej informacji filmowej o wykorzystaniu żywych organizmów w usuwaniu zanieczyszczeń i pracach prowadzonych przez Panią prof. Joannę Augustynowicz.