Obchody 78 rocznicy śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego” Hubala”.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak co roku przy Szańcu w Anielinie, gdzie 30 kwietnia 1940 roku poległ mjr Henryk Dobrzański „ Hubal” odbyły się uroczyste obchody dnia pamięci o nim i jego żołnierzach. Miejsce to już od wielu lat gromadzi wszystkich tych, którym ta postać i historia szlaku bojowego I Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego jest bliska.

Tegoroczne obchody odbyły się 29 kwietnia, ale jak co roku przed Szańcem wartę honorową zaciągnęli żołnierze 25 batalionu z Tomaszowa Mazowieckiego, na maszt wciągnięto biało – czerwoną flagę i odegrano hymn państwowy. Msza polowa zgromadziła przedstawicieli parlamentu, samorządu lokalnego, żołnierzy, kombatantów, harcerzy, uczniów, leśników, przedstawicieli organizacji społecznych i grup rekonstrukcyjnych. W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Terenowego Nadpilicznych PK w Moszczenicy. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP, Andrzej Duda.
       Kolejnym częścią obchodzonych uroczystości był zorganizowany przez OTNPK w dniu 30 kwietnia otwarty rajd rowerowy trasą ścieżki historycznej Śladami Oddziału Hubala, która przebiega przez Spalski PK.  Uczestnikami rajdu była młodzież i opiekunowie z gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy. Grupa rajdowa wyruszyła z Rzeczycy, by przez Łęg, Mysiakowiec, Wólkę Kuligowską, Poświętne dotrzeć do Szańca w Anielinie. W czasie kilku postoi pracownicy OTNPK przybliżyli uczestnikom postać Henryka Dobrzańskiego i historię szlaku bojowego jego oddziału. Po odpoczynku i ognisku przy szańcu, korzystając z pięknej pogody w bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do Rzeczycy. Opiekunom i młodzieży serdecznie dziękujemy za udział w rajdzie.