Za nami rajd rowerowy "Szlakiem królewskich łowów Kazimierza Wielkiego"

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 21 września, w jeden z ostatnich dni lata 2018 r.odbył się rajd rowerowy "Szlakiem królewskich łowów Kazimierza Wielkiego". 36 uczestników rajdu ze Szkoły Podstawowej w Przedborzu wraz z opiekunami i przewodnikami parkowymi ruszyli trasą wiodącą do Skotnik położonych w dolinie rzeki Pilicy, tuż przy granicy Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Po drodze do Skotnik zatrzymaliśmy się przy młynie wodnym w Faliszewie. Mogliśmy zobaczyć stary obiekt, który niegdyś służył ludziom do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszany kołem wodnym. Dziś już nieczynny młyn, wciąż budzi zainteresowanie przechodniów. W pobliżu zabudowań młyńskich właściciele posesji prowadzą hodowlę krów rasy szkockiej wyżynnej. Te urocze krowy są starą rasą krów o prostych rogach i długiej sierści. Krowy te wyróżniają się małymi wymaganiami bytowymi, a ich mięso jest cenione ze względu na niską zawartość tłuszczu i niepowtarzalny smak. Po dotarciu do Skotnik odwiedziliśmy szesnastowieczny dwór i kościół parafialny. Obiekty te powstały, gdy właścicielem dóbr skotnickich był Mikołaj Spinek. W miejscowości znajduje się również rozległy rynek, który może być pamiątką miejskich aspiracji Skotnik. Prawdziwym "świadkiem historii" tych okolic jest gigantyczny dąb, który rośnie na skraju dóbr parafialnych w dolinie Pilicy. Drzewo to jest objęte ochroną pomnikową i wyróżnia się swoimi rozmiarami. Kolejnym celem na trasie rajdu była wizyta w Osadzie Łowieckiej Bysiów. Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Przedbórz mogliśmy zorganizować ognisko rajdowe z pieczeniem kiełbasek i skorzystać z infrastruktury wiaty edukacyjnej "Bysiów". Po odpoczynku w Osadzie Łowieckiej ruszyliśmy w drogę powrotną do Przedborza przez Reczków, Papiernię i Zuzowy. Dziękujemy Wszystkim uczestnikom rajdu za zdyscyplinowanie i właściwe zachowanie na trasie rajdu. Mamy nadzieję, że zachęceni kolejnym udanym rajdem, bedziemy mogli spotkać się na kolejnej odsłonie rowerowego poznawania Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, na którą już dziś zapraszamy.