Światowy Dzień Drzewa

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

10 października to Światowy Dzień Drzewa, dzień w którym w wielu krajach na świecie sadzi się drzewa. Akcja została zapoczątkowana w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W jej wyniku, tego dnia, na terenie kraju posadzono około miliona drzew. Do Europy idea sadzenia drzew trafiła w 1951 roku, a do Polski w 2002. Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego każdego roku czynnie przyłącza się do akcji. Tego oraz kolejnego dnia na terenie parków krajobrazowych odbywać się będą liczne wydarzenia terenowe i stacjonarne związane tematycznie z drzewami. W Bolimowskim PK w Urzędzie Gminy Bolimów odbędzie się o godzinie 10.00 - 11 października, prezentacja multimedialna połączona z dystrybucją drzew. 10 października odbędzie się również wyjazd terenowy dla zarejestrowanych uczestników w okolice Bud Grabskich. W PK Wzniesień Łódzkich, 10 października, będzie miała miejsce prelekcja dla dzieci oraz 11 października, w siedzibie oddziału spacer i dystrybucja drzewek wśród zainteresowanych w godzinach 10.00 -18.00. W Przedborskim PK prelekcja w szkole w Górach Mokrych o godzinie 9.00 oraz sadzenie drzew, w Sulejowskim PK - 11 października zajęcia terenowe poświęcone lasotwórczym gatunkom drzew oraz w późniejszym terminie, sadzenie „Dębu Niepodległościowego” w Srocku. Podobne drzewo zostanie posadzone w Zapolicach na terenie PK Międzyrzecza Warty i Widawki - 10 października. Tego samego dnia na terenie gminy Zapolice zostanie posadzona nowa aleja lipowa. Osoby zainteresowane akcją prosimy o kontakt z poszczególnymi oddziałami terenowymi.

Ponadto przypominamy, że w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie Województwa Łódzkiego” do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, można zgłaszać się po nieodpłatne sadzonki drzew i krzewów.

K.Krakowska