Cenne drzewa Sulejowskiego PK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Okres późnej jesieni sprzyja poszukiwania okazałych drzew, które latem często bywają mniej widoczne. Podczas prac terenowych w ostatnich dniach października na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego zmierzono kilka okazałych drzew. W tym ciekawą sosnę zwyczajną pod Karolinowem.

Drzewo składa się z czterech konarów, które rozchodzą się przy ziemi.  Świadczyć może to o  zroście czterech  drzew. Największy z konarów ma 233 cm obwodu na wysokości 1,3 m, u nasady zaś drzewo mierzy 450 cm.  Zmierzono również okazałą topolę czarną w Borowcu nad Czarną, która mierzy 550 cm. Według monografii Sulejowskiego Parku  Krajobrazowego z 1998 topola ta miała 498 cm obwodu co świadczy o dość szybkim przyroście drzewa, nawet zakładając, że pomiary były robione kilka lat wcześniej. Drugim drzewem wartym wymienienia jest jesion wyniosły w Dębowej Górze.   Obecnie ma on 390 cm, w monografii zaś widnieje informacja o 333 cm co też świadczy o znacznym przyroście drzewa. Drzewo to nadal jest w dobrej kondycji, więc jest spora szansa, że jeszcze przyrośnie. Zinwentaryzowano również dęby w  Rożenku, z których najokazalszy ma 640 cm obwodu. W trakcie wyjazdu zaobserwowano również pole pokryte łanem kwitnących chabrów bławatków, które ciekawie się komponowały na tle jesiennych barw drzew wokół. Niewątpliwe wpływ na to ma wyjątkowo ciepła jesień jaką w ostatnich dniach obserwujemy.