Zimowe ptakoliczenie 2019

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 27 stycznia 2019 r.Antoniewie, gm. Wiskitki.

Zbiórka o godzinie 9:00 w Antoniewie (Antoniew 19 A, 96-315 Wiskitki).
Podróżować będziemy około 2 h. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolodzy – Mirosław Nowicki oraz Krzysztof Janus.

Co warto zabrać?

Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę, lunetę lub kamerę.

Pracownicy BPK będą również dysponować lornetkami i lunetą, oraz kartami do nauki rozpoznawania ptaków,  które będą udostępniane uczestnikom akcji.

Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?

To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.

Ptakiem Zimy 2019 r. został szczygieł.

Szczygieł to nieco mniejszy od wróbla ptak z rodziny łuszczaków. Na głowie wokół dzioba posiada intensywnie czerwoną plamę sięgającą aż do oczu. Za nią koncentrycznie rozchodzi się pas białych piór. Na czubku głowy posiada czarną czapeczkę z dwoma smugami ciągnącymi się półkoliście w dół. Grzbiet brązowo-beżowy, brzuch i kuper biały z brązowo-beżowymi plamami na piersi. Skrzydła czarne z intensywnie żółtą pręgą. W okresie jesienno-zimowym szczygły gromadzą się w stada liczące od kilkunastu do nawet setki osobników. Te ruchliwe ptaki żerują przeważnie na ostach, łopianach, wiesiołkach czy rzepieniach, porastających otwarte przestrzenie łąk i nieużytków. W czasie dużych mrozów przenoszą się w korony drzew m.in. na olchy i brzozy. Późną wiosną lubią zjadać nasiona mniszka lekarskiego. W Polsce szczygieł jest dość licznym gatunkiem, choć od 2000 roku notowany jest ogólny spadek liczebności populacji. Z uwagi na jego ciekawą i unikalną kolorystykę, zdarzają się niestety przypadki łapania i przetrzymywania go w klatkach w celach hodowlanych.

więcej informacji na: www.parkilodzkie.pl   i www.otop.org.pl  

Opracowanie: Kinga Nowak, Agnieszka Pruszkowska

Osoba do kontaktu: Agnieszka Pruszkowska

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

kom. 512 650 031, biuro - 46 833 37 77

Zapraszamy serdecznie!

plakat