Zimowe ptakoliczenie 2019

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak co roku o tej porze w całym kraju odbywa się Zimowe Ptakoliczenie. Akcja ta, organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ma na celu obserwację i liczenie ptaków. Udział w niej może wziąć każdy zgłaszając wyniki swoich obserwacji na stronie OTOP-u.

Jednak, aby móc przyłączyć się do akcji w warto najpierw przyjrzeć się poszczególnym gatunkom ptaków, które możemy zimą spotkać w Polsce, poznać ich ubarwienie, zwyczaje czy ulubiony pokarm. Dla tych bardziej wtajemniczonych w pasję ornitologiczną czasem wystarczy krótkie posłuchanie głosów ptaków, które możemy usłyszeć na specerze po lesie lub w parku i juz wiadomo jaki to gatunek.

O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrej podczas zorganizowanej przez pracowników OT PKWŁ prelekcji dotyczącej najważniejszych gatunków ptaków zimujących w naszym kraju. Dzieci miały okazję nie tylko przyjrzeć się cechą charakterystycznym ich budowy i ubarwienia, ale także poznać ich zwyczaje i posłuchać wydawanych przez nie głosów. Nie zabrakło ciekawostek i pytań.

Zajęcia miały nie tylko przybliżyć wiedzę o ptakach, ale przede wszystkim zachęcić do ich obserwacji. W tym celu dzieci otrzymały też karmnik, który będą mogły wraz z opiekunami zawiesić w dogodnym do obserwacji miejscu. Otrzymały także informacje jaki pokarm jest odpowiedni dla danego gatunku ptaków.

Warto także wspomnieć, że [takiem roku 2019 jest szczygieł (Carduelis carduelis) - niewielki ptaszek mniejszy od wróbla, z charakterystyczną czerwono-biało-czarna maską i czarnymi skrzydłami z żółtymi pokrywami. Szczygiełki znane są ze swoich wesołych treli, stąd powiedzenie - wesoły jak szczygiełek na wiosnę. Liczebność tego gatunku w Polsce w ostatnich latach bardzo się zmniejszyła. Z uwagi na swoje barwne upierzenie i długowiecznosć, szczygły często są odławiane i więzione w klatkach.

Wiecej o ptakoliczeniu znajdą Państwo tutaj.

Więcej o ptaku roku 2019 znajdą Państwo tutaj.

My także zachęcamy wszystkich chętnych do codziennych obserwacji ptaków w najbliższym otoczeniu, podczas spraceru czy w drodze do pracy. Ptaki z pewnością nas nie zawiodą.

Tekst: A. Zaborowska