Dzień Drzewa 2018 w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

kwiecień 26, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Rozstrzygnięcie konkursu "Na Ratunek Ziemi"

25 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach - Oddziale dla Dzieci odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Na Ratunek Ziemi" skierowanego do klas IV-VII skierniewickich szkół podstawowych.
kwiecień 26, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Wyniki konkursu plastycznego "Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego"

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego” oraz uroczyste wręczenie nagród…
kwiecień 25, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Obchody Dnia Ziemi w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego czynnie brał udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi. Z tej okazji zaproszono pracowników O BPK do poszczególnych szkół i przedszkoli.
kwiecień 25, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25.04.2024r.

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. To nietypowe święto zostało zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących w 1995 roku. W Polsce zapoczątkowało je Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Celem wydarzenia jest…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

2 copy

W dniu 10 października obchodzony był międzynarodowy Dzień Drzewa, czyli organizowana była międzynarodowa akcja sadzenia drzew, odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw i szacunek do niezasłużenie lekceważonej i dewastowanej natury. Inicjatorem Dnia Drzewa był w 1872 roku Amerykanin, Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody.

W naszym kraju Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, co roku w październiku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii „Miliard Drzew” („Bilion Tree Campaign”) zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP), jako odpowiedź na wyzwania związane z globalnym ociepleniem. Początkowym celem było sadzenie w 2007 roku miliarda drzew. Rok później, cel kampanii został podniesiony do 7 miliardów drzew - co było również założeniem konferencji klimatycznej, która odbyła się w Kopenhadze w Danii w grudniu 2009 roku. Trzy miesiące przed konferencją ilość 7 miliardów została przekroczona. W grudniu 2011 roku, po obsadzeniu ponad 12 miliardów drzew, UNEP formalnie przekazał program zarządzaniu Fundacji Plant-for-Planet, prowadzonej przez młodzież, z siedzibą w Tutzing w Niemczech. Z oficjalnych danych wynika, że ponad 14,2 miliarda drzew zostało zasadzonych od 2016 roku.

Głównym zamierzeniem programu jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od początku istnienia integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Współpraca w ramach Święta Drzewa pomiędzy podmiotami z różnych sektorów buduje nie tylko dobre relacje, ale także kapitał zaufania społecznego, który jest tak potrzebny w porozumieniu dla zrównoważonego rozwoju. Program Święto Drzewa przynosi wymierne korzyści dla środowiska przyrodniczego i lokalnych społeczności.

Przyłączenie się do programu Święto Drzewa umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Aby zmniejszyć, a następnie zatrzymać zmiany klimatu, musimy wspólne działać w tym kierunku. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi.
Święto Drzewa to znakomita okazja do podejmowania działań na rzecz lokalnej przyrody, sadzenia drzew oraz ich ochrony.

W dniu 10 października Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych w ramach obchodów tego święta oraz w ramach akcji 100 tys. drzew na 100-lecie województwa łódzkiego, zorganizował akcję rozdawania sadzonek i sadzenia drzew na terenie gminy Zapolice w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki. Działania edukacyjne i przybliżające rolę drzewa w otaczającym nas świecie połączone z sadzeniem drzewa odbyły się m.in.:
- w Publicznym Przedszkolu w Zapolicach, gdzie dzieci wysłuchały prelekcji na temat drzew i leśnych mieszkańców, miały okazję usłyszeć i nauczyć się rozpoznawać odgłosy ptaków, a także uczyły się rozpoznawać gatunki drzew na podstawie ich liści. Po zajęciach w sali przedszkolaki udały się na pobliski plac zabaw, gdzie wspólnymi siłami zasadziły okazały dąb, a nazwany „Dębem Niepodległości” dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości;
- w Społecznej Szkole Podstawowej w Rembieszowie, gdzie przekazano sadzonki dębów, które zostały zasadzone przez uczniów na placu wokół szkoły;
- w Gminnym Ośrodku Kultury w Zapolicach gdzie posadzono dwie lipy;

 - w Beleniu Kolonii, gdzie posadzono cztery lipy.

Pozostałe sadzonki drzew trafiły do pszczelarzy z terenu PKMWiW i mieszkańców gminy Zapolice - łącznie rozdysponowano i posadzono 50 lip i 10 dębów.

E. Fraszczyńska