Już drugi dzień trwa Szczyt Klimatyczny w Madrycie. Media komentują to w tonie nie najweselszym, choćby: „Emisje gazów cieplarnianych cały czas rosną. Dwutlenku węgla w atmosferze jest najwięcej od co najmniej 3 mln lat. Rośnie również koncentracja metanu i podtlenku azotu. Lata 2015-2019 były najgorętsze w historii. (…) Póki co światełka w tunelu nie widać. Brakuje woli politycznej, a działania są często pozorowane. (…) Przykład chce dać Unia Europejska, która pracuje nad Zielonym Ładem. Wielki projekt powstający pod okiem Fransa Timmermansa może się jednak rozbić o oczekiwania krajów takich jak Polska, najbardziej uzależnionych od energetyki węglowej.” (Michał Michalak INTERIA FAKTY 2 grudnia 2019 r.). Inna opinia: Zdaniem Saryusza-Wolskiego cel energetyczny zeroemisyjny będzie bardzo zły dla polskiej gospodarki. (TVP INFO 29.11.2019, 10:57 |aktualizacja: 11:44).
Świetnie to współgra z fatalną jakością powietrza w naszym kraju i permanentną suszą. W mieście, w którym znajduje się Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, tego lata zabrakło wody w ogóle! Odnotowały to media nie tylko krajów ościennych, ale ponoć nawet tak dla nas egzotycznych jak Portugalia, sygnalizując, mniej więcej w takim tonie: „Patrzcie, co się dzieje?! Oto w dużym, ludnym, europejskim kraju, w dużym mieście, w pobliżu stolicy, zabrakło wody do picia! A miejscowe władze były na to zupełnie nie przygotowane…”
Na razie z plagami współczesności walczymy metodami kongresowymi. Młodzi ludzie w kilku tysiącach miast, którzy nie chcą się pogodzić z biernością dorosłych i tym, cytowanym wyżej „brakiem woli politycznej” strajkują i protestują, domagając się „ludzkich” warunków do życia.
Na razie lekarze na ekranach telewizorów dają dobre rady, jak bezpiecznie oddychać, i jak skutecznie nie wychodzić z domów. Niebawem mogą pojawić się rady, jak nie oddychać w ogóle.
Na razie w naszych mediach największe emocje wzbudza przyznanie Złotej Piłki nie temu, co trzeba, graczowi!
Tymczasem, bez pomocy kongresmenów i mediów, nasz rodak, staropolski szlachciura i tytularny hrabia, Alexander Fredro (1793 – 1876), żołnierz napoleoński (złoty krzyż Virtuti Militari, Krzyż Legii Honorowej), poeta, bajkopisarz, pamiętnikarz i bodaj największy nasz komediopisarz, a przy tym wnikliwy obserwator rzeczywistości, już w XIX wieku wszystko to i przewidział i postawił trafną diagnozę. Zawarł ją w bajeczkach, a priori – dla dzieci, które jednak z biegiem czasu okazały się całkiem poważnymi przestrogami dla dorosłych, i powinny być lekturą obowiązkową, nie tylko we wszystkich szkołach na całym świecie, ale również wszystkich posłów, senatorów, kongresmenów, deputowanych, radnych… - wszystkich, którzy mają jakikolwiek wpływ na naszą rzeczywistość. Oto dwie z nich, jakże współczesne:
Co będzie? Mamutów zginęło plemię, Tak i ludzkie kiedyś zginie. Któż posiędzie potem ziemię? Cóż z postępu się wywinie? Czy rogate jakie świnie? Czy jakie małpy centralne, Czy salamandry socjalne, Czy w biretach krokodyle?! Co to będzie!! co to będzie?!! Fraszka! kto weźmie, posiędzie, Ale znikną z naszej sfery Nasze giełdy i paszkwile, Te oświaty pijoniery. Któż kierować światem będzie? Fraszka! nie traćmy nadziei, Bo nie braknie zawsze wszędzie I oszustów, i złodziei. |
Trzeba by Dawnymi czasy, jak pewna wieść niesie, Czterech podróżnych zabłądziło w lesie, Mróz był tak mocny, noc była tak ciemna, Że chęć podróży stała się daremna. Ogień więc rozłożyli I dnia czekać uradzili. -- Trzeba by -- rzecze jeden i poziewa -- Przynieść więcej drzewa. -- Trzeba by -- rzecze drugi Legając jak długi -- Rozszerzyć ogniska, By wszystkich grzało z bliska. -- Trzeba by -- zamruczał trzeci -- Czym zasłonić od zamieci. -- Trzeba by nie spać -- bąknął czwarty, Na łokciu oparty. Tak każdy powiedział, Co wiedział, I myśląc jeszcze o lepszym sposobie, Zasnął sobie. Cóż z tego: ogień zgasł, a nieostrożni Pomarli podróżni. -- Gdzie bez czynu sama rada, Biada radźcom, dziełu biada. |
Tymczasem – sadźmy drzewa! Ubiegłoroczna kampania „100 000 drzew na 100- lecie Województwa Łódzkiego” pokazała, jak bardzo są potrzebne i pożądane. To najprostszy i najtańszy sposób na walkę z naszymi plagami – przeciwdziała suszy, oczyszcza powietrze i wietrzy głowy.
OT BPK - Stanisław Pytliński.
Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-czlowiek-na-ziemi/aktualnosci/news-cop25-co-przyniesie-szczyt-klimatyczny-w-madrycie,nId,3366467#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-czlowiek-na-ziemi/aktualnosci/news-cop25-co-przyniesie-szczyt-klimatyczny-w-madrycie,nId,3366467#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome