Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !
Odbędzie się ono 26 stycznia2020 r. w Mysłakowie, gm. Nieborów.
Zbiórka o godzinie 9:00 na gminnym parkingu przed wejściem do Parku w Arkadii (ul. Skierniewicka 42, 99-416 Nieborów). Podróżować będziemy około 2-3 h przez wieś Mysłaków (ulicami: Dąbrówek, Szkolna, Strażacka, Janówek, Polna, Nowowiejska, Dąbrówek). W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)
Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolodzy – Krzysztof Janus oraz Mirosław Nowicki.
Co warto zabrać?
Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę, lunetę lub kamerę.
Pracownicy BPK będą również dysponować lornetkami i lunetą, oraz kartami do nauki rozpoznawania ptaków, które będą udostępniane uczestnikom akcji.
Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?
To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji. Zimowe Ptakoliczenie ma również charakter edukacyjny. Organizatorzy poszczególnych wycieczek starają się przekazać jak najwięcej informacji o napotkanych gatunkach ptaków, m.in.: jak je rozpoznać, czym się żywią czy w jakich siedliskach występują najczęściej.
Ptakiem zimy 2020 został – gawron.
Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki z rodziny krukowatych towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc[1]. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia (np. za pomocą armatek hukowych), a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami). Zdarzają się nawet przypadki strzelania do gawronów i celowego ranienia ich.
Łacińska nazwa gawrona Corvus frugilegus oznacza kruka (czy też ptaka z rodziny krukowatych) zbierającego owoce. Każdy zapewne widział gawrony dostojnie kroczące po trawnikach i uważnie wyszukujące tego, co nadaje się do zjedzenia w śródmiejskiej dżungli lub podążające za ciągnikiem po świeżo zaoranej ziemi i wybierające larwy chrząszczy, gąsienice i dorosłe owady. Czyż nie takich sprzymierzeńców nam potrzeba?
więcej informacji już niebawem na: www.parkilodzkie.pl i www.otop.org.pl
Osoba do kontaktu: Agnieszka Pruszkowska
Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego
512 650 031, 46 833 37 77
Zapraszamy serdecznie!