Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Grabskie Sioło zapraszają 21 marca 2020 roku na „Noc sów” w Budach Grabskich, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.
Czym jest noc Sów?
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie od 2013 roku. Cieszy cię coraz większą popularnością – w 2018 roku zgromadziła ponad 12 tysięcy uczestników w 250 miejscach w Polsce. Odbywa się każdego roku w marcu – miesiącu, w którym wiele polskich sów jest bardzo aktywna głosowo z uwagi na rozpoczynający się okres godowy. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o sowach, ich biologii, gatunkach, metodach badań i ochrony, czy roli w kulturze.
Co, gdzie i kiedy?
Noc sów odbędzie się 21 marca 2020 roku w Grabskim Siole (Budy Grabskie 49, 96-100 Skierniewice). Rozpocznie się o godzinie 20:00 w sali Domu Turysty (po wejściu główną bramą na teren Grabskiego Sioła – budynek po prawej stronie).
Noc sów składać się będzie z 2 części – prelekcji w sali edukacyjnej oraz spaceru w terenie, podczas którego będziemy próbować nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia i obserwować sowy. Wydarzenie potrwa około 2,5–3 h – w zależności od pogody.
Założenia programowe:
- prelekcja na temat sów – ich budowy, wyglądu, cech charakterystycznych, zamieszkiwanych środowisk, zwyczajów, technik polowania,
- pogadanka na temat sów w kulturze,
- nauka rozpoznawania poszczególnych gatunków sów,
- odtwarzanie nagrań z odgłosami sów i nauka rozpoznawania sów po głosach,
- omówienie aktywnych metod ochrony sów,
- nasłuchiwania i obserwacje sów w terenie.
Przewodnik: Kinga Nowak – pracownik OT BPK.
Merytorycznie wspierać nas będą także ornitolodzy: Krzysztof Janus i Mirosław Nowicki.
Jak się zapisać?
Zapisy ruszają w marcu 2020 roku - powiadomimy jeszcze o dokładnym terminie i miejscu zapisu.
UWAGA! liczba miejsc jest ograniczona!
Wstęp na teren Grabskiego Sioła dla zapisanych uczestników jest darmowy. W wydarzeniu mogą brać udział dorośli i dzieci.
Co warto zabrać?
Wygodne obuwie terenowe, dostosowaną do warunków pogodowych odzież oraz latarkę czołową lub ręczną – w terenie będziemy poruszać się po ciemku!
UWAGA! Podczas spaceru trzeba zachować ciszę by nie płoszyć ptaków!
Osoba do kontaktu: Kinga Nowak – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego
kom. 512 650 032, biuro – 46 833 37 77