Noc sów w Spalskim PK - 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wczoraj wieczorem wspólnie z przybyłą grupą dorosłych i dzieci, odkrywaliśmy świat sów w Spalskim Parku Krajobrazowym. Na wstępie opowiedzieliśmy o sowach, które można spotkać w tej okolicy oraz założeniach organizowanego przez nas wydarzenia. Spotkaliśmy się w sąsiedztwie pod Brudzewicami na skraju lasu przy starym trakcie prowadzącym przez las.

Wabiliśmy dwa gatunki sów: włochatkę i puszczyka. Pierwsza z nich jest bardzo rzadka na terenie woj. łódzkiego. Trasa została tak wytypowana, aby obejmowała najbardziej odpowiednie biotopy dla tego gatunku. Niestety włochatki nie udało się stwierdzić. Udało nam się wbić w okienko pogodowe, gdyż prognozy na ten dzień mówiły o możliwych opadach. Nim jednak zaczęło padać udało nam się trochę ptaków usłyszeć. Mimo zbliżającego się załamania pogody udało się usłyszeć i zobaczyć samca puszczyka – naszej najczęściej spotykanej sowy w kraju i na terenie Spalskiego PK. Ptak zareagował na wabienie i podleciał blisko, dał się ładnie obejrzeć i można było go z bliska posłuchać. Słyszeliśmy też odzywające się dwie samice w tym jedną jak sądzimy właśnie od pary tego samca. Wieczorem i po zmroku widzieliśmy i słyszeliśmy też cn. dwie słonki, gatunek również ptaka o nocnym trybie życia. Po drodze słyszeliśmy również inne ptaki śpiewające, które były tego wieczora mocno rozśpiewane. Widzieliśmy też sporo tropów zwierząt, a w jednej z leśnych kałuż trafił się pływak żółtobrzeżek. Jak zwykle była super atmosfera i nawet padający deszcz, gdy wracaliśmy humorów nam nie popsuł. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i miłe towarzystwo.