Obchody Dnia Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim "Hubalu"

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniu 30 kwietnia odbyły się obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu – głównym miejscem tego wydarzenia był szaniec w Anielinie. Organizatorem wydarzenia był Powiat Opoczyński, zaś patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości poprzedził koncert w wykonaniu Zespołu Wojskowego "Hubal", następnie została odprawiona polowa msza święta, po której nastąpiły przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci,  a pod tablicą upamiętniającą majora Hubala złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród gości byli Marszałek Senior Antoni Macierewicz, poseł i minister rolnictwa Robert Telus, wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Zięba.

Warto wspomnieć, że 30 kwietnia 1940 roku w okolicach Anielina na ziemi opoczyńskiej z rąk Niemców zginął Henryk Dobrzański pseudonim „Hubal”, major kawalerii Wojska Polskiego, olimpijczyk w jeździectwie, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej, który jako jedyna jednostka Wojska Polskiego nie złożyła broni po napaści hitlerowców na Polskę w 1939 roku. Szaniec w Anielinie znajduje się w „sercu” Spalskiego Parku Krajobrazowego (PW).