Czynna ochrona czarcikęsika Kluka w Spalskiem PK – 2024

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi kontynuujemy prace nad ochronną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka.

Gatunek ten znajduje się pod ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Jest on umieszczony w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Łódzkiego i ma status krytycznie zagrożonego wymarciem na terenie województwa. Dlatego od 2019 roku prowadzimy prace, aby ochronić jego stanowisko znajdujące się na terenie otuliny Spalskiego Parku Krajobrazowego.

Ochrona tego gatunku polega w głównej mierze na niezarastaniu stanowiska przez drzewa i krzewy oraz przez trzcinę pospolitą. Nie jest tajemnicą, że prace te przynoszą efekty, teren nie jest tak zarośnięty a trzcina z roku na roku jest coraz mocniej osłabiona. Sam czarcikęsik w ostatnich latach również kwitł znacznie lepiej i notowano nawet jego wzrost liczebności. Okres zimowy to czas, kiedy wykaszamy całą powierzchnię łąki, warunki o tej porze roku zwykle do najłatwiejszych nie należą, woda o tej porze roku znajduje się na znacznej części wykaszanej powierzchni, ale jakoś się udało. Teraz pozostaje cierpliwie czekać do okresu letniego na kolejne zabiegi jak i sprawdzenie efektu naszych prac licząc pędy z kwiatostanem.