Odchody zwierząt parzystokopytnych są idealnym środowiskiem do życia i rozmnażania znacznej ilości chrząszczy z rodziny żuków Scarabaeidae. Ponad to kusakowatych Staphylinidae, kałużnicowatych Hydrophilidae i kilku innych których występowanie uzależnione jest od stopnia wilgotności danej materii. Oczywiście niektóre z gatunków występujących w tym specyficznym środowisku można spotkać w środowiskach o zbliżonym charakterze np. pryzmach martwej materii organicznej pochodzenia roślinnego czy kompostach jak i padlinie, ale odchody dużych zwierząt są optymalne. Na terenie ZNPK mamy dość spore stado Konika polskiego które dostarcza znacznej masy odchodów, a te zasiedlane są natychmiast przez liczne osobniki przedstawicieli żukowatych i pozostałych rodzin chrząszczy wymienionych wcześniej. Żuki w sezonie wiosenno – letnim aż do chłodów jesiennych są najbardziej aktywne i wszystkie zasiedlone odchody poddawane są ,,utylizacji” przez liczną armię żuków niestrudzenie przerabiających ten materiał na nawóz spulchniając i nawożąc glebę.
- Szymon Kielan
Chociaż o Drypta dentata już było na łamach strony ZPKWŁ warto napisać kilka słów o występowaniu tego gatunku na terenie siedziby Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy gdzie został złowiony w pułapkę ziemną w okresie wiosennym a później wysiany z martwej materii organicznej (kompostownik) w okresie jesiennym.
Po stwierdzeniu tego gatunku wcześniej na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego stanowisko w Moszczenicy jest jeszcze bardziej wysunięte na północ w porównaniu do poprzedniego stwierdzenia.
Ponadto liczne wycieczki terenowe w poszukiwaniu przedstawicieli biegaczowatych Carabidae na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego zaowocowały odkryciem tego gatunku na obrzeżach miejscowości Lubocz w okresie jesiennym.
- Szymon Kielan
Krótka informacja dla wszystkich śledzących w kalendarzach różne dni przypisane zwierzakom i nie tylko, np. dzień kotka , pieska, pluszowego misia i inne takie :) Mimo, że jest już po czasie taka krótka informacja.
Dzień 19 listopada został uchwalony Światowym Dniem Muchówki. Uchwalenie tego dnia odbyło się 18 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Relacja z tego wydarzenia znajduje się pod linkiem: https://insektarium.net/artykuly-o-owadach-i-nie-tylko/swiatowy-dzien-muchowki-gdansk-2014/ i jak wszyscy zorientowani w temacie miłośnicy przyrody wiedzą o tej porze roku mucha już raczej nie fruwa (poza kilkoma gatunkami). Spotkanie sekcji Diptera zaowocowało w ciekawe referaty o muchówkach, podczas dyskusji zrodził się pomysł ustalenia Dnia Muchówki , który zaakceptowano jednogłośnie.
- Szymon Kielan
W minioną sobotę w Anielinie na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego odbył się „Piknik z Województwem Łódzkim” połączony z „Festiwalem pieroga”. Na uczestników czekało dużo atrakcji w tym występy zespołów ludowych, strefy zabaw dla dzieci oraz oczywiście każdy mógł spróbować różnych rodzajów pierogów przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zorganizował swoje stoisko, gdzie prowadzono działania informacyjno – edukacyjne. Każdy odwiedzający stoisko mógł wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami były sadzonki drzew i krzewów z programu „Owocowe łódzkie”.
- Szymon Kielan
Podczas zimowego monitoringu ptaków na rzece Pilicy w Sulejowie, obserwowano dwie kokoszki, jedna z nich utykała na lewą nogę. Jej chód był trochę chaotyczny, mówiąc po ludzku ptak kuśtykał. Kokoszki, zapewne była to para, poszukiwały wspólnie pokarmu w przybrzeżnej roślinności szuwarowej.
- Dariusz Bień
To już XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Konkurs jest jedną z platform współdziałania w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski, a tegoroczne zmagania konkursowe, na poziomie krajowym, są koordynowane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczestnikami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych z terenów objętych działaniem parków.
- Dariusz Sommerfeld
10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Z tej okazji pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego prelekcję na temat „Drzewo w życiu człowieka”. Następnie zorganizowano spacer po terenie PSP, gdzie wcześniej dokonano nasadzeń sadzonek drzew. Dla upamiętnienia Święta Drzewa posadzono na terenie przyszkolnym kolejne drzewo.
- Dariusz Bień
W ramach współpracy z Skarbem Państwa – Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi przystąpiliśmy do prac związanych z ochroną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka oraz śródleśnego torfowiska i łąki, na którym on występuje.
- Szymon Kielan
W sobotę, 25 czerwca, z dworca Łódź Fabryczna odjechał pierwszy po 34 latach pociąg do Spały. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na trasie Łódź – Spała. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
- Szymon Kielan